Péče o bižuterii z korálků

Měření šperků:

Délka náhrdelníků je měřena bez zapínání karabinkou, délka náušnic je měřena bez afro háčku! Pokud není uvedeno jinak.

Rhodium:

Rhodium je ušlechtilý kov ze skupiny platinových prvků. Nanášením tohoto kovu (rhodiováním) se stávají komponenty, či šperky stálejší, tvrdší a odolnější vůči vnějším vlivům ( světlo, vlhko, lidský pot a další.) Je ANTIALERGICKÉ !! V omezené míře se rhodium používá k výrobě šperků a k pokovování méně ušlechtilých kovů, v poslední době se často rhodiují stříbrné šperky, které jsou tak chráněny před korosivním černáním a zvyšuje se jejich lesk.

Péče o šperky

Bižuterie z korálků je vhodná na příležitostné i celodenní nošení. Tak jako vše ostatní i bižuterie časem ponese známky opotřebení. V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc. Prakticky každý povrch (včetně zlata a stříbra) reaguje s okolním prostředím, pokud tedy chceme, aby nám bižuterie vydržela co nejdéle, dodržujeme při jejím nošení základní pravidlo – bižuterii navlékáme jako poslední a sundáváme jako první.

Šperky jsou vyráběné s použitím komponentů z běžného kovu a ten bohužel není tak trvanlivý jako drahé kovy. Některé druhy korálků jsou barvené jen povrchově a s časem se lak může odřít. Chcete-li, aby si Vaše korálky zachovaly svou krásu co nejdéle, pokuste se dodržovat následujících doporučení:

  • Vyvarujte se styku s vodou! S bižuterií se zásadně nekoupeme - mýdla, koupelové oleje stejně jako chlór a sůl bižuterii poškozují. Stejně tak s bižuterií nemyjeme nádobí (v případě prstenů a náramků), pozor na saponáty a chemikálie!
  • Pozor na alkohol, který je k bižuterii velmi agresivní!
  • Bižuterii odkládejte před spaním, sportem, úklidem a dalšími aktivitami během nichž by mohlo dojít k mechanickému poničení - přetržení, zohýbání či zlomení některých částí.
  • Nasazujte si šperky až po použití kosmetických přípravků, krémů, parfémů a laku na vlasy.
  • Odložte šperky také při opalování na slunci i v soláriu.
  • Opatrně též při úpravě účesu, měli bychom si dát pozor na aplikaci laku na vlasy, který nesmí přijít do kontaktu s bižuterií. Také při česání delších vlasů můžeme zatrhnut hřebenem o náušnici.
  • V žádném případě s aplikovanou bižuterií nenavštěvujte kadeřníka (permanentní styling – původně trvalá – má  bohužel  trvalý vliv i na bižuterii). Raději si u kadeřníka šperky odložte a předejdete tak jejich zničení.
  • Bižuterii ničí také silný pot, proto odkládejte šperky při větší fyzické zátěži nebo pobytu v sauně.
  • Pro neopotřebené zachování bižuterii doporučuji při návratu domů,  odkládat šperky veškeré bižuterie jako první. Při odstrojování byste totiž mohli poškodit nejen šperky Vaší oblíbené bižuterie, ale také svůj oděv.
  • Výrobky z FIMO moty - je třeba mít na paměti, že FIMO, které se peče v troubě, zůstává po vychladnutí tvrdé, ale zároveň i křehké. Proto je potřeba při jeho nošení dbát opatrnosti. Nevystavujte šperk z FIMO slunci a teplu. Při takovéto manipulaci může být zdeformován, jelikož svou pevnost získal pečením a následným ochlazením. Lesklá vrsta FIMO výrobků je lakována a je odolnější vůči poškrábání. V případě možného odloupnutí této vrstvy je možné zafikovat bezbarvým lakem na nehty.

 

Ukládání šperků

  • Šperky uchovávejte nejlépe v temnu a suchu - velmi vhodná je šperkovnice či jiná zavíratelná krabička, případně předsíň, kde je méně světla. Naopak nevhodná je úschova v koupelně, kde je vlhko.
  • Dbejte, aby se náhrdelníky a náramky nezamotaly do sebe.
  • U lankové bižuterii dáváme pozor při ukládání, abychom lanko nezalomili. Zlom je většinou již nevratný. Nejlépe je smotat ji do kulata.
  • Náhrdelníky na vlasci (motanice ) nejlépe uchováme uložené každý zvlášť v sáčku na papírové podložce, aby se nezamotaly.

 

Čištění bižuterie

Především je při čištění šperků bižuterie zapotřebí postupovat jemně. Šperky bižuterie jemně zbavíte prachu a potu měkkým hadříkem. Hrubší nečistoty i na špatně dostupných místech šperků - jako například vrstvy make-upu mezi kamínky, snadno vyčistíte měkkým typem zubního kartáčku (soft) a bez použití chemikálií. Pokud Vaše šperky kovové bižuterie ztratily původní lesk, je možno je vyčistit vatou nebo hadříkem určeným k čištění stříbra, a to jemným otěrem.

 

Péče o vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby jsou vyráběné na měděném drátku, který lze snadno tvarovat, ale také velmi snadno zlomit či překroutit! Pokud tedy chcete trochu "srovnat" ramena hvězdiček či andělíčkovi pozdvednout křídla, dělejte to s maximální opatrností. Ozdoby ukládejte opatrně do dostatečně prostorné krabice, rozhodně se nesnažte vtěsnat je do malého prostoru ohýbáním!